Sprawne hamulce to bardzo ważna część składowa roweru dający cykliście oraz innym uczestnikom ruchu gwarancję bezpieczeństwa podczas poruszania się po drogach. Obecnie oprócz tradycyjnych modeli V-brake czy hamulców szczękowych na rynku są dostępne hamulce hydrauliczne, które cieszą się dużą popularnością wśród kolaży. Dlatego warto poznać więcej informacji na ich temat.
Hamulce hydrauliczne – zasada działania
Nowoczesne hamulce hydrauliczne podobnie jak ich mechaniczne odpowiedniki wprawia się w ruch poprzez naciśnięcie klamki, która finalnie powoduje zaciśnięcie okładzin na tarczy hamulcowej, na skutek czego dochodzi do zatrzymania pojazdu. Jednak w miejscu linki znajdującej się pomiędzy dźwignią a zaciskiem, w przewodzie znajduje się olej hydrauliczny, którego zadaniem jest wypchnięcie tłoczków w zacisku.
Cechy hamulców hydraulicznych
Hamulce hydrauliczne posiadają szereg pozytywnych cech, które powodują, że rowerzyści coraz częściej decydują się na ich wybór. Należą do nich:
- sprawna modulacja – wystarczy nacisnąć dźwignię jednym palcem, by zatrzymać rower, gdyż układ nie jest wyposażony w linkę, która stawia opór,
- bezpieczeństwo i niezawodność – działają tak samo w każdych warunkach – na deszczu, błocie, asfalcie czy suchej nawierzchni w terenie,
- niskie koszty utrzymania – części wymienne są tanie i łatwe do samodzielnej konserwacji.
Jedną z wad hamulców hydraulicznych jest brak możliwości dokonania naprawy w trasie. Jeśli jednak użytkownik prawidłowo dba o rower, takie wypadki nie będą mu się zdarzać.