Rower dla dorosłego człowieka

Slavek Slavoo Dziuba 08 Lip , 2018 0 Comments Rowery miejskie

Powrót po wielu latach do jazdy na rowerze jest wydarzeniem szczególnym w życiu. Na wiele lat odstawiony na bok dziecięcy środek transportu znów staję się priorytetowy.

Dobór roweru

Posiadając kilka lat wystarczyło cokolwiek na dwóch kółka, by świetnie się bawić i nie odczuwać żadnych negatywów pochodzących z nieprawidłowo dobranego roweru. Któż z nas nie jeździł na zbyt dużym, źle ustawiony i zwyczajnie całkowicie nieodpowiednim rowerze do swojej wątłej jeszcze budowy ciała?
Z wiekiem niestety wymagania i potrzeby naszego ciała rosną. Już tak dobrze nie znosimy wysiłku, nieprawidłowej pozycji i nieergonomicznej budowy roweru. Z tego powodu niezwykle ważne jest, aby będąc dojrzałym człowiekiem, bardzo pieczołowicie dobrać rower, a w szczególności ramę rowerową.

Dobra rama rowerowa – dlaczego to takie ważne?

rama rowerowa firmy Merida
Fundamentem roweru jest rama rowerowa. To do niej montuje się wszystkie pozostałe części wyposażenia roweru i to ona określa w głównej mierze jego charakter.
Typ i przede wszystkim rozmiar ramy rowerowej przekłada się również w bezpośredni sposób na komfort i bezpieczeństwo użytkowania. Źle dobrana rama może powodować:

– nieprawidłowy zakres ruchu nogi podczas pedałowania, co skutkować będzie nieefektywnym przekazywaniem energii

– większy wysiłek podczas jazdy na rowerze, co skutkować będzie szybszym męczeniem się

– znacznie zwiększa ryzyko występowania różnego rodzaju kontuzji i urazów

– prowadzi do utrudnienia utrzymania roweru na prawidłowo obranym kursie jazdy. Jest to szczególnie niebezpieczne, ponieważ może skutkować wypadkami na drodze

Jak więc widać rozmiar ramy ma niezwykle istotne znacznie dla bezpieczeństwa podczas użytkowania roweru. Źle dobrana powoduje ogromne ryzyko wystąpienia urazu, a nawet stwarza bezpośrednie zagrożenie dla życia. Warto więc pochylić się nad tym aspektem podczas zakupu roweru.

Kellys viper

Slavek Slavoo Dziuba 24 Maj , 2017 0 Comments Rowery miejskie

Słowacki producent rowery Kellys specjalizuje się w rowerach MTB. Dziś zajmiemy się przedstawieniem jednego z budżetowych, podstawowych modeli tej marki.
Rower Kellys model Viper 50 niewątpliwie jest ciekawą ofertą. Skierowany został do kolarzy jeżdżących rekreacyjnie, ale ze pewnymi sportowymi ambicjami. Wytrzymała, lekka, aluminiowa rama zbudowana ze stopu Alutec 6061 jest z jednej strony bardzo komfortowa, z drugiej pozwala na nieco agresywniejszą jazdę. Rower został wyprodukowany w czterech rozmiarach S (15, 5′), S ( (17.5″), M (19.5″) oraz L (21.5″). Dwa pierwsze rozmiary są dostępne na kołach 26 cali, natomiast w dwóch pozostałych wielkość kół wynosi 27,5 cala.

Napęd fabrycznie został wyposażony w ośmiorzędową kasetę Shimano, wraz z resztą komponentów tego producenta. Wyjątkiem jest tu korba firmy SUNTOUR. Długość jej ramion wynosi 170 mm dla rozmiarów XS oraz S i odpowiednio dłuższych ramionach 175mm przy rozmiarach M oraz L. Rower posiada widelec amortyzowany SUNTOUR z możliwością blokady skoku, natomiast układ hamowania jest oparty o będące już standardem w MTB tarcze hydrauliczne
Dobrym pomysłem wydaje się po zakupie wymiana przerzutki przedniej oraz manetek na grupę Shimano Altus, tak by niejako „zrównać w górę” cały osprzęt.

Czy warto kupować rower przez internet?

Promocje roweroweCoraz więcej osób decyduje się na zakup roweru w sklepie internetowym. Takie rozwiązanie pozwala na wygodne dokonanie wyboru bez konieczności wychodzenia z domu.

Niższe ceny
Jest to najważniejsza zaleta zakupów przez Internet. Ceny w sieci są o kilka, a nawet kilkanaście procent niższe niż w sklepach stacjonarnych. Dodatkowo nie ma problemu ze znalezieniem różnych atrakcyjnych promocji rowerowych, które pozwalają na zaoszczędzenie jeszcze większych sum. Lepsze ceny nie wynikają z gorszej jakości oferowanych produktów, a z niższych kosztów prowadzenia działalności w Internecie.

Duży wybór
Sklepy stacjonarne, nawet te największe, rzadko mają w swoim asortymencie wszystkie modele danego producenta. Przez Internet można znaleźć praktycznie każdy model, nawet te rzadsze i droższe. Jednocześnie w przypadku sklepów internetowych nie ma problemu z porównaniem cen – w kilka chwil można sprawdzić promocje rowerowe i znaleźć najbardziej korzystną ofertę na upatrzony rower.

Warto także pamiętać, że w przypadku zakupów w sklepach internetowych zawsze istnieje możliwość dokonania zwrotu zamówionego produktu. Oczywiście dotyczy to także rowerów, więc jeśli wybrany model będzie odbiegać od opisu lub nie spełni wymagań, można go bez problem odesłać.

Awaria roweru – jak sobie z nią poradzić?

Slavek Slavoo Dziuba 20 lt. , 2017 0 Comments Rowery miejskie

pexels-photo (Copy)Zdecydowanie, rowery nie są aż tak skomplikowane jak samochody. Tym nie mniej, jeśli rower ulegnie awarii, również jego naprawa czasami jest bardzo trudna. Ponadto, duży problem może pojawić się wtedy, gdy do awarii dojdzie w trasie.

Rowery bezawaryjne

Czy uniknięcie awarii w rowerze jest w ogóle możliwe? Bez dwóch zdań, jeśli kupuje się znane rowery, takie jak rowery maxim które można kupić np. w sklepie Zico-Bike, zmniejsza się prawdopodobieństwo awarii. Poszczególne elementy rowerów maxim i im podobnych są bowiem najwyższej jakości.

Z drugiej strony, niektórym rzeczom nie da się zapobiec. Nawet najlepszy rower może ulec zniszczeniu, jeśli na przykład dojdzie do wypadku. Wiele osób nie bierze tego pod uwagę, gdyż twierdzą oni, że jeżdżą na swoich rowerach bardzo ostrożnie, więc po prostu wypadek im nie grozi. Niestety, ale nawet jeżdżąc niezwykle ostrożnie jest się bardzo narażonym na wypadek, który może być przecież spowodowany przez nierozwagę innych uczestników ruchu.

Co zrobić z awarią w trasie?
Kiedy rower odmówi posłuszeństwa w trasie, gdy rowerzysta znajduje się daleko od domu, problem jest naprawdę poważny. W takiej sytuacji najlepiej jest po prostu spróbować naprawić rower. Wydaje się, że każdy rowerzysta, który decyduje się na dalszą podróż powinien mieć przy sobie podstawowe narzędzia, których używa się do naprawy roweru. Powinien mieć również wiedzę, jak go naprawić.

Rower i jego budowa

RoweryRowery to jedna z najatrakcyjniejszych aktywności pozwalająca pobudzić do pracy wszystkie mięśnie, wzmocnić je, poprawić naszą wydolność, a przy tym zapobiega chorobom układu krążenia. Istnieje również wiele pozytywnych aspektów dla naszej psychiki – chociażby chęć walki i pokonywania własnych ograniczeń, wyzwalanie endorfin, dzięki czemu poprawia się ogólne samopoczucie oraz radość po wykonanym treningu.

Rowery i ich budowa
Niewiele osób jednak zwraca uwagę na inne aspekty, chociażby takie jak budowa roweru. Większość traktuje go jak ramę i dwa koła, pomijając inne ważne części. Rama, kierownica, amortyzatory, koła, opony i dętki, siodełko czy hamulce to podstawowe elementy i każdy o nich wie. Co jednak z suportem bądź mechanizmem korbowym? To jedne z najważniejszych elementów, na które nigdy nie zwracamy uwagi. Rowery to skomplikowane urządzenia, w których każda część w istotny sposób wpływa na komfort jazdy.

Jak wybrać rower?
Ponieważ rowery nie należą do najtańszych urządzeń, warto zastanowić się nad dobraniem odpowiedniego dla siebie modelu przed dokonaniem finalnej transakcji. Po pierwsze rower ma jakiś cel – treningowy, ma stanowić transport do szkoły bądź pracy lub być jedynie weekendową rozrywką. Warto określić do czego będzie służył i zastanowić się nad ceną, która będzie adekwatna do częstotliwości wykorzystywania. Typ roweru musi być dostosowany także do terenów po których będzie się poruszał.