Rower gravel

Rower szutrowy i rower przełajowy mają ze sobą wiele wspólnego. Oba przypominają rowery szosowe i umożliwiają jazdę w trudnym terenie. Są też jednak różnice pomiędzy tymi rowerami. Gravel to długodystansowiec, który pokonuje nawet setki kilometrów, natomiast sprinter jest tylko na krótkie zawody. Rower szutrowy okazuje się wielozadaniowy na co dzień. Po teście w jednym z rowerowych magazynów pewien dziennikarz napisał, że gravel to rower, który pozwala przeżycie wakacji w trakcie czterogodzinnej jazdy po okolicy. I jest to trafne stwierdzenie, jako że dzięki dość luźnej geometrii można nim wygodnie podróżować przez wiele kilometrów. Opony szersze niż w rowerze szosowym pozwalają „przeskoczyć w bok” – np. Na leśną ścieżkę. Hamulce tarczowe pozwalają nawet na jazdę w deszczu – po prostu rower przy takich warunkach i tak zatrzyma się już po chwili. Skąd przyszła moda na rowery tego typu? Jak wiele innych rzeczy, tak i ta, zza Oceanu. To w Stanach Zjednoczonych pewien człowiek wpadł na pomysł zejścia po żwirze i wyszukania na nim wrażeń. Stąd też nazwa trendu „gravel”, słowa, oznaczającego w tłumaczeniu z angielskiego, żwir. Amerykanie od początku XXI wieku ścigają się na tej nawierzchni. 

Jakie są najważniejsze cechy roweru gravel? Jedną z nich jest możliwość założenia szerokich opon. O ile jeszcze do niedawna w rowerach szosowych można było montować koła z oponami do 25 mm, o tyle nowoczesne szutry oferują znacznie więcej. „Gumowe” 40 milimetrów już nie wywołuje zdziwienia, czasem zdarzają się nawet szersze. Takie opony, oprócz wspomnianej wcześniej możliwości wjazdu w teren zapewniają ogromny komfort. Szerokie opony nie byłyby możliwe bez tarczowych hamulców. Ale zalet „tarcz” jest więcej. Zapewniają niezawodne hamowanie w każdych warunkach atmosferycznych. Niezależnie od pogody, zawsze będą tak samo twarde. Geometria także jest inna niż w przełajach czy MTB. Gravele są najbardziej podobne do długodystansowych rowerów szosowych. Kąty widelca i rury podsiodłowej są gładkie. Zabieg ten ma na celu wyciszenie roweru w trakcie jazdy. Napęd jest bardzo ważnym elementem tych rowerów. Przede wszystkim kierowca będzie częściej używał bardziej miękkich przełożeń. Mechanizm korbowy w tych rowerach często wyposażony jest w kompaktowe tarcze – 34/50, a niekiedy nawet 30/46, jak również w kasetę 11-34. Koła w tych rowerach są solidniejsze niż w rowerze szosowym. Posiadają szersze felgi, dzięki czemu opony lepiej pasują. Rama i widelec są też solidniejsze niż w kolarzówkach.

Rowery szosowe w mieście – czy warto?

Slavek Slavoo Dziuba 22 Gru , 2020 0 Comments Rowery szosowe

Rowery szosowe to bardzo szczególny rodzaj jednośladu. W odróżnieniu od pozostałych modeli kwestia wygody jest odłożona na plan dalszy, a cały nacisk położony został na sprawy związane z wydajnością jazdy. Nie da się ukryć, że kolarzówka to swego rodzaju rower wyścigowy. Zasadne zatem staje się pytanie, czy takiego roweru można używać również do zwykłej jazdy po mieście?

Czym charakteryzuje się rower szosowy?

Żeby móc ocenić w poprawny sposób to, czy rower tego typu będzie odpowiednim wyborem do jazdy nim po mieście, najpierw trzeba zdać sobie sprawę z tego, czym się on konkretnie charakteryzuje. Najważniejszą cechą charakterystyczną, którą poszczycić się może rower szosowy (sprawdź modele 2021), są jego opony i koła. Są one naprawdę duże, a przy tym bardzo cienkie. Co więcej, opony nie posiadają prawie żadnego bieżnika. Celem tego zabiegu konstrukcyjnego jest to, aby rower ten jak najszybciej i najefektywniej rozwijał dużą prędkość, którą później będzie można w łatwy sposób utrzymywać.

Czy rower szosowy nadaje się do jazdy po mieście?

Zasadne jednak jest pytanie, czy warto mieć taki rower w mieście? W końcu tu liczy się nie tylko prędkość, lecz również i inne cechy roweru, takie jak wygoda czy też bezpieczeństwo. Wbrew pozorom również i one są na naprawdę dobrym poziomie, a łatwość, z jaką rower się rozpędza, powoduje, że jazda nim po mieście staje się znacznie wygodniejsza, niż jakimkolwiek innym dostępnym na rynku modelem.