Rodzaje trenażerów rowerowych – który wybrać?

Slavek Slavoo Dziuba 02 lip , 2022 0 Comments Akcesoria do roweru

Trenażery rowerowe stają się coraz to częściej wybieraną alternatywą dla klasycznego roweru. Korzystanie z trenażera wiąże się z szeregiem zalet. Przede wszystkim możemy go używać niezależnie od pogody. Na jaki trenażer warto się zdecydować i co należy mieć na uwadze podczas zakupu?

Czym kierować się przy wyborze trenażera?

Wybierając trenażer rowerowy zapewne mamy wyznaczony na niego budżet. Należy pamiętać, że ceny całkowicie podstawowych modeli będą zaczynać się od około 500 zł. Modele znacznie bardziej zaawansowane to wydatki rzędu 2-3 tysięcy, a nawet i więcej. Jakie trenażery rowerowe są aktualnie dostępne na rynku?

Rodzaje trenażerów

Na rynku możemy znaleźć zasadnicze 4 rodzaje trenażerów:

  • powietrzny
  • magnetyczny
  • hydrokinetyczny
  • elektromagnetyczny

Trenażer powietrzny jest jednym z najtańszych na rynku. Opór generowany jest przez wiatrak. Stanowi on dobry wybór dla osób początkujących, z niskim budżetem oraz tych, które chcą po prostu popedałować. Trenażer magnetyczny charakteryzuje się praktycznie bezgłośną pracą. Opór w tych modelach jest możliwy do regulacji. Jest on zmienny dzięki zastosowaniu magnesów, które się od siebie oddalają bądź do siebie przyciągają. Trenażer hydrokinetyczny cechuje się wykorzystanie specjalnego oleju/żelu, który jest odpowiedzialny za generowanie oporu. Jest on sporo droższy od poprzedników, jednak i bardziej zaawansowany. Ponadto pracy na nim jest jeszcze cichsza niż w przypadku trenażera magnetycznego. Ostatni już trenażer rowerowy elektromagnetyczny jest najdroższym wyborem. Zawiera on szereg opcji pozwalających dać namiastkę prawdziwej jazdy w terenie.

Written By Slavek Slavoo Dziuba