Rower dla dorosłego człowieka

Slavek Slavoo Dziuba 08 Lip , 2018 0 Comments Rowery miejskie

Powrót po wielu latach do jazdy na rowerze jest wydarzeniem szczególnym w życiu. Na wiele lat odstawiony na bok dziecięcy środek transportu znów staję się priorytetowy.

Dobór roweru

Posiadając kilka lat wystarczyło cokolwiek na dwóch kółka, by świetnie się bawić i nie odczuwać żadnych negatywów pochodzących z nieprawidłowo dobranego roweru. Któż z nas nie jeździł na zbyt dużym, źle ustawiony i zwyczajnie całkowicie nieodpowiednim rowerze do swojej wątłej jeszcze budowy ciała?
Z wiekiem niestety wymagania i potrzeby naszego ciała rosną. Już tak dobrze nie znosimy wysiłku, nieprawidłowej pozycji i nieergonomicznej budowy roweru. Z tego powodu niezwykle ważne jest, aby będąc dojrzałym człowiekiem, bardzo pieczołowicie dobrać rower, a w szczególności ramę rowerową.

Dobra rama rowerowa – dlaczego to takie ważne?

rama rowerowa firmy Merida
Fundamentem roweru jest rama rowerowa. To do niej montuje się wszystkie pozostałe części wyposażenia roweru i to ona określa w głównej mierze jego charakter.
Typ i przede wszystkim rozmiar ramy rowerowej przekłada się również w bezpośredni sposób na komfort i bezpieczeństwo użytkowania. Źle dobrana rama może powodować:

– nieprawidłowy zakres ruchu nogi podczas pedałowania, co skutkować będzie nieefektywnym przekazywaniem energii

– większy wysiłek podczas jazdy na rowerze, co skutkować będzie szybszym męczeniem się

– znacznie zwiększa ryzyko występowania różnego rodzaju kontuzji i urazów

– prowadzi do utrudnienia utrzymania roweru na prawidłowo obranym kursie jazdy. Jest to szczególnie niebezpieczne, ponieważ może skutkować wypadkami na drodze

Jak więc widać rozmiar ramy ma niezwykle istotne znacznie dla bezpieczeństwa podczas użytkowania roweru. Źle dobrana powoduje ogromne ryzyko wystąpienia urazu, a nawet stwarza bezpośrednie zagrożenie dla życia. Warto więc pochylić się nad tym aspektem podczas zakupu roweru.

Written By Slavek Slavoo Dziuba