Bielizna termiczna czy termoaktywna?

Slavek Slavoo Dziuba 15 Sie , 2019 0 Comments Odzież sportowa

Bardzo często słyszymy wymienne stosowanie nazwy bielizna termoaktywna i termiczna. Czy jest to ta sama bielizna, czy ma inne właściwości?

Stosowanie wymiennie tych pojęć nie jest poprawne. Bielizna termiczna ma inne właściwości i zastosowanie niż bielizna termoaktywna. Jakie są różnice? Co warto wiedzieć nim zdecydujemy się na zakup bielizny?

Odzież termiczna

Zadaniem odzieży termicznej jest chronienie przed zimnem oraz wychłodzeniem organizmu. Często chroni również przed deszczem, wiatrem, czy śniegiem. Najczęściej jest produkowana z materiałów o gęstej strukturze, które chronią organizm przed wyziębieniem. Przykładem odzieży termicznej są bluzy polarowe, grube bluzy wełniane, czy kurtki ocieplane.

Wadą odzieży termicznej jest brak odpowiedniej wentylacji. Pot nie zostanie odprowadzony na zewnątrz. Materiał nasiąka wilgocią, a my dużo szybciej marzniemy. Odzież termiczna nie jest polecana sportowcom do uprawiania sportu na zewnątrz w niesprzyjających warunkach atmosferycznych. Odzież termiczna świetnie sprawdza się w trakcie dłuższych wycieczek, czy trekkingu.

Odzież termoaktywna

Termoaktywna bielizna ( https://www.mikesport.pl/bielizna-termoaktywna-rowerowa ) jest specjalnym typem odzieży funkcyjnej, która przeznaczona jest dla sportowców. Jej podstawowym zadaniem jest utrzymanie odpowiedniej ciepłoty organizmu, z drugiej strony chroni przed wilgocią odprowadzając pot na zewnątrz. Bielizna termoaktywna ma wysoki poziom wentylacji i to jest jej podstawową zaletą.

Bielizna termiczna sprawdza się w trakcie uprawiania sportów na świeżym powietrzu. Świetnie sprawdza się w trakcie biegania, jazdy na rowerze, uprawiania narciarstwa, czy nordic walking. Jej zadaniem jest utrzymanie ciepła wyprodukowanego przez organizm oraz odprowadzenie wilgoci.

Wybór odpowiedniej bielizny jest gwarancją komfortu uprawiania sportów w jesiennych, bądź zimowych warunkach.

Written By Slavek Slavoo Dziuba