Płyn hamulcowy do roweru: na co zwrócić uwagę podczas wyboru?

Slavek Slavoo Dziuba 09 maj , 2023 0 Comments Akcesoria do roweru

Płyn hamulcowy do roweru jest bardzo ważny. To dlatego, że odpowiada za skuteczność hamowania, a co za tym idzie – bezpieczeństwo w czasie jazdy. Na co zwrócić uwagę podczas wyboru odpowiedniego płynu?

Jak wybrać odpowiedni płyn hamulcowy do roweru?

Nawet jeśli nie ma się w tym doświadczenia, płyn hamulcowy do roweru można wybrać, kierując się kilkoma kwestiami. Przede wszystkim nie powinien się pienić, mieć właściwości niszczących elementy gumowe czy metalowe oraz współgrać z wieloma systemami, np. ESP czy ASR.

Sam produkt można wybrać, biorąc również pod uwagę:

  • lepkość kinetyczną, która wpływa na opory przepływu cieczy i musi być utrzymana na idealnym poziomie, ponieważ zbyt niska i wysoka  powoduje rozszczelnienie;
  • środek smarny, który powinien wynosić około 1/4 płynu;
  • stężenie rozpuszczalnika, które powinno wynosić od 70 do 80% (dzięki czemu dobrze poradzi sobie z rozbijaniem cząsteczek wody, które pojawią się w układzie hamulcowym);
  • wrażliwość na temperatury – im wyższy zakres, tym lepiej (niski stopień wrzenia może powodować dłuższą reakcję pedału hamulca, co zwiększa ryzyko powstania zagrożenia na drodze).

Dlaczego płyn hamulcowy do roweru jest taki ważny?

Płyn hamulcowy do roweru odpowiada za przenoszenie ciśnienia hydraulicznego w układzie hamulcowym, który należy do najważniejszych systemów warunkujących bezpieczną jazdę. Jego wtłoczenie odbywa się w momencie naciśnięcia pedału hamulca i powoduje jego wtłoczenie do tłoków cylindra.

Aby dobrze wybrać, warto szukać płynu w specjalistycznych sklepach, dokładnie zapoznać się z informacjami od producenta i opiniami innych kupujących.

Written By Slavek Slavoo Dziuba